en-iyi-basari-azim-motivasyon-filmleri-umudunu-kaybetme-the-pursuit-of-happyness.jpg

Başarı – Azim Konulu En İyi 60 Motivasyon Filmleri

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Başarı – azim konulu en iyi motivasyon filmlerini izleyince kesinlikle gaza geleceksiniz. Çoğunluğunu yaşanmış azim ve başarı konulu hikayelerin oluşturduğu en iyi motivasyon filmleri, engellerin üstesinden gelebilmenize yardımcı olacaklar. Başarı, azim ve motive edici kişisel başarı filmleri ile her şeye yeniden başlamaya hazır olun!

Azim ve motivasyonun kaçınılmaz sonu olan başarı konulu filmler, her zaman için bizlere ilham vermeyi başarmışlardır. Özellikle de gerçek hikayelerden esinlenilerek beyazperdeye uyarlanan kişisel başarı filmleri, vermiş oldukları derslerle adeta hayata yeniden başlamamız için bizleri teşvik etmişlerdir. Azim ve başarı konulu en iyi motivasyon filmleri, 2016 ve 2017 yılında da kurtarıcılarımız olmaya devam ediyorlar.

Yediğimiz darbelerden sonra yeniden toparlanıp, hayata sıkıca bağlanmamızı sağlayan en iyi motive edici filmler, yarım bıraktığımız işleri tamamlama konusunda da bizlere gaz veriyorlar. Adeta “başarıya giden yolda çekilen çile kutsaldır” sözünün hayat bulmuş hali olan en etkileyici azim ve başarı filmleri ile yeniden ayağa kalkmaya hazır olun! IMDb puanına göre sıraladığımıza en iyi motivasyon filmleri listesine başlamadan önce Rocy filmiyle özdeşleşen Eye of Tiger şarkısıyla biraz gaza gelelim.

İşte karşınızda en iyi başarı ve azim konulu motivasyon filmleri:

Bilim Alanında Başarı ve Azim Konulu En İyi Motivasyon Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Bilim alanında başarı ve azim konulu en iyi motivasyon filmleri genellikle bilim ve teknoloji dünyasına büyük katkılarda bulunmuş dahilerin hayatlarını konu alıyorlar. Geri kalanlar ise zorlu şartlarda bilimi kullanarak hayatta kalan kurgusal kahramanları bizlerle buluşturuyorlar. Marslı filminin soundtrackleri arasında yer alan ve Ajda Pekkan tarafından Türkçeye çevrilen “I Will Survive” şarkısıyla listemize başlıyoruz.

İşte huzurlarınızda bilim alanında başarı ve azim konulu en iyi motivasyon filmleri; 

10. Silikon Vadisinin Korsanları (Pirates of Silicon Valley)

IMDb Puanı: 7,2

Silikon Vadisinin Korsanları (Pirates of Silicon Valley)

İki dahinin hayatını bir arada huzurlarınıza getiren Silikon Vadisinin Korsanları (Pirates of Silicon Valley); Bill Gates ve Steve Jobs gibi iki dahinin başarıya giden yoldaki azmini ve yaşamış oldukları zorlukları yarı belgesel tarzıyla gözler önüne seriyor. Başarı ve azim konulu en iyi motivasyon filmleri arasında yer alan Silikon Vadisinin Korsanları filmi özellikle de teknoloji bağımlılarının beğenisini kazanacak.

9. Einstein ve Eddington (Einstein and Eddington)

IMDb Puanı: 7,4

Einstein ve Eddington (Einstein and Eddington)

Einstein ve Eddington (Einstein and Eddington), yine birbirinden başarılı iki bilim insanının, o dönem gerçekleşen savaşa rağmen ulaştıkları başarıyı konu alıyor. Genel Görelelik Teorisi’nin, Einstein ve Eddington tarafından modern fizik dünyasına kazandırılmasını anlatan bu filmin başrollerinde David Tennant ve Andy Serkis gibi iki ünlü isim bulunuyor.

8. Apollo 13

IMDb Puanı: 7,6

Apollo 13

Jim Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise adında üç astronotun 1970 yılında başarısızla sonuçlanan Ay görevinde yaşamış oldukları sorunlara rağmen, canlı bir şekilde dünyaya geri dönüşlerini anlatıyor. Apollo 13; Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton ve Ed Harris gibi isimlerden oluşan kadrosuyla Oscar ödüllü bir yapım haline geliyor ve en iyi başarı ve azim konulu filmler arsına adını yazdırıyor.

7. Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything)

IMDb Puanı: 7,7

Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything)

Eddie Redmayne ve Felicity Jones ikilisinin harikalar yaratmış oldukları Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything); ünlü bilim insanı Stephen Hawking’in gerçek hayat hikayesini konu alıyor. Geçirmiş olduğu rahatsızlığa rağmen, hayata ve bilime sıkı sıkıya tutunan Hawking’in hayatının anlatıldığı bu yapım da en iyi motivasyon filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor.

6. Sosyal Ağ (The Social Network)

IMDb Puanı: 7,8

Sosyal Ağ (The Social Network)

3 Oscar’lı motive edici filmler arasında yer alan etkileyici bir yapımla daha listemize devam ediyoruz. Günümüzün en çok kullanılan sosyal ağlarından Facebook’un, Mark Zuckerberg tarafından kuruluşunu anlatan bu başarı filmi, genç girişimcilere aradıkları ilhamı verebilir. Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake ve Armie Hammer gibi birbirinden başarılı oyuncuları da bünyesinde barındıran Sosyal Ağ (The Social Network) de en iyi başarı filmleri arasına adını yazdırıyor.

5. Ekim Düşü (October Sky)

IMDb Puanı: 7,8

Ekim Düşü (October Sky)

Gerçek hikayeden ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan bir diğer başarı filmi olan Ekim Düşü (October Sky); bir madencinin oğluyken, NASA’nın en önemli mühendislerinden biri haline gelen Homer Hickam’ın azim dolu hikayesini anlatıyor. Jake Gyllenhaal, Chris Cooper ve Laura Dern gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da en iyi azim filmlerinden biri haline geliyor.

4. Enigma (The Imitation Game)

IMDb Puanı: 8,0

Enigma (The Imitation Game)

Belki de Enigma (The Imitation Game) filmine kadar çoğumuzun Alan Turingadındaki bu dahiden haberi bile yoktu. Nazilerin “kırılması imkansız bir kod” diyerek II. Dünya Savaşı’nda kullandıkları Enigma Kodu’nu çözerek, savaşın seyrini değiştiren Alan Turing’in bir savaş kahramanı olarak gösterilmesi gerekirken, eşcinsel olduğu için yaşamış olduğu zorlu hayatı ve sonrasında yaşadıklarını konu alıyor.  

3. Akıl Oyunları (Beautiful Mind)

IMDb Puanı: 8,2

Akıl Oyunları (Beautiful Mind)

Özellikle matematik bölümünde okuyanların yakından bilecekleri; istatistik, sosyal bilimler, biyoloji, mühendislik, siyasal bilimler, bilgisayar bilimleri ve felsefede de kullanılan Oyun Kuramı’na yapmış olduğu katkılarla Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahibi olan John Nash’in hikayesini anlatıyor. Başarılı bilim insanı kimliğinin yanı sıra paranoid şizofreni hastalığıyla da cebelleşen Nash’in zorluklara rağmen başardıklarını etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.  

2. Temple Grandin

IMDb Puanı: 8,3

Temple Grandin

Otizm rahatsızlığına rağmen, hayvan hakları ve otistik çocuklar için devrim niteliğinde fikirler geliştiren Profesör Temple Grandin’in başarılarla dolu hikayesinin anlatıldığı Temple Grandin filmi de azim ve başarı konulu en iyi motivasyon filmleri arasında yer alıyor.

1. Tanrı’yı Oynayanlar (Something the Lord Made)

IMDb Puanı: 8,3

Tanrı'yı Oynayanlar (Something the Lord Made)

Tam bir başarı hikayesinin anlatıldığı Tanrı’yı Oynayanlar (Something the Lord Made) filmi; bilim insanı Dr. Alfred Blalock ve marangozluktan tıp dünyasının önemli isimlerinden biri haline gelen asistanı Vivien Thomas’ın Blue Baby (Mavi Bebek) hastalığının tedavisini buldukları süreci anlatıyor.

Bonus: Marslı (Martian)

IMDb Puanı: 8,0

Marslı (Martian)

Kurgulanmış bir romanın sinemaya uyarlanmış hali olmasına rağmen, en iyi motivasyon filmleri arasına girmeyi başaran Marslı (Martian) filmiyle bilim alanında başarı ve azim konulu en iyi motivasyon filmleri listemizi sonlandırıyoruz. Mars’ta tek başına mahsur kalmasına rağmen, bilim hakkındaki bilgisiyle hayatta kalmayı başaran kurgusal karakter Mark Watney’nin hikayesi anlatılıyor.

Kariyer ve Siyaset Alanında Başarı – Azim Konulu En İyi Motivasyon Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İş ve politika alanlarındaki akılalmaz başarı ve azim hikayelerini konu alan en iyi motivasyon filmleri, bütün zorluklara rağmen, baş koyduğumuz davalarda efsaneleşebileceğimiz düşüncesini izleyicilere aşılıyorlar. Listemizde yer almamasına rağmen Limit Yok filminin bizleri gaza getiren Howlin’ For You şarkısı ile iş ve politika alanında başarı – azim konulu en iyi filmler listemize başlıyoruz.

10. Onurlu Bir Adam (Men of Honor)

IMDb Puanı: 7,2

Onurlu Bir Adam (Men of Honor)

Robert De Niro, Cuba Gooding Jr. ve Charlize Theron gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çeken Onurlu Bir Adam (Men of Honor), “asla vazgeçme” mottosunu etkileyici bir dille gözler önüne seriyor. Bütün engellere rağmen Deniz Kuvvetleri Dalgıcı olmak isteyen Carl Brashear’in azim dolu hikayesini konu alıyor.  

9. Tatlı Bela (Erin Brockovich)

IMDb Puanı: 7,3

Tatlı Bela (Erin Brockovich)

Julia Roberts’ın En İyi Kadın Oyuncu dalında hem Oscar hem de Altın Küre ödüllerini kazanmış olduğu etkileyici bir gerçek hikaye filmiyle listemize devam ediyoruz. Tatlı Bela (Erin Brockovich) filminde; Hayattan hiçbir beklentisi olmamasına ve herhangi bir hukuk eğitimi almamasına rağmen, güçlü şirketlerle mücadele ederek birçok insanın hayatını kurtaran Erin Brockovich’in hikayesi anlatılıyor.

8. Çöl Çiçeği (Desert Flower)

IMDb Puanı: 7,4

Çöl Çiçeği (Desert Flower)

Listemizde yer alan ve en etkileyici başarı azim filmlerinden biri olan Çöl Çiçeği (Desert Flower), konusu itibariyle kesinlikle beğeninizi kazanacak. Ünlü model Waris Dirie; henüz 3 yaşında sünnet edilmiş, 13 yaşında ise yaşlı bir adamla evlendirilmeye çalışılmış bahtsız, fakat güçlü bir Somalikadınıdır. Azmiyle Afrika’dan kaçıp, ABD’de süpermodel olmayı başaran Dirie, Afrika’da benzer sorunları yaşayan kadınlar için de birçok faaliyette bulunmuştur.

7. Göklerin Hakimi (Aviator)

IMDb Puanı: 7,5

Göklerin Hakimi (Aviator)

5 dalda Oscar kazanmış etkileyici bir biyografi filmi olan Göklerin Hakimi(Aviator); dünyanın en varlıklı insanları arasına girmeyi başaran Howard Hughes’in azim dolu hikayesini konu alıyor. Babasının matkap ucu fabrikasından kalan servetini, I. Dünya Savaşı’nda mücadele eden uçakların yer aldığı ve Cehennem Melekleri adını verdiği etkileyici bir filme harcadı. Elbette ki Hughes’in girmiş olduğu bu yol çok riskliydi. Ancak bu büyük riskin üstesinden geleceğine inanan Howard Hughes film sayesinde büyük bir üne kavuşarak, 12.8 milyar dolarlık bir servete imza attı.  

6. Malcolm X

IMDb Puanı: 7,7

Malcolm X

Danzel Washington’a En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran Malcolm Xfilmi de azim dolu bir başarı hikayesi olarak listemizde yer alıyor. Afroamerikan ve Müslüman bir siyasi temsilci olmasının yanı sıra gerçek bir insan hakları savunucusu olan, aktivist Malcolm X’in zor ve azimle harmanlanmış etkileyici yaşamını bizlerle buluşturuyor.  

5. Banker Bilo

IMDb Puanı: 7,7

Banker Bilo

İlyas Salman ve Şener Şen ikilisinin en sevilen filmlerinden biri olan Banker Bilo, yüzümüzü güldüren bir komedi filmi olmasına rağmen, dönemin gerçeklerini de eleştirel bir dille gözler önüne seriyor. Almanya’ya götürülme vaadiyle kandırılıp, İstanbul’a götürülen köylü Bilo, her zaman iyi niyetinden dolayı kaybedendir. Vaadini tutmayan Maho ise fabrikaları ve bankaları olan düzenbaz bir milyarderdir. Ancak zekice davranan Bilo, bir anda Maho’nun koltuğuna oturur.

4. Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

IMDb Puanı: 7,9

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

Hem Will Smith’in hem de oğlu Jaden Smith’in olağanüstü performanslarıyla hayat bulan Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness), en iyi motivasyon filmleri arasında yer alıyor. Girişimci Chris Gardner’ın gerçek hayat hikayesinden ilham alınarak beyaz perdeye uyarlanan bu film; parasızlıktan dolayı oğluyla birlikte tuvaletlerde yatıp kalkan Gardner’ın azmini ve başarı hikayesini konu alıyor.

3. Gandi (Gandhi)

IMDb Puanı: 8,0

Gandi (Gandhi)

En iyi biyografi filmlerinden biri olan ve dönemin Oscar ödüllerini silip süpüren Gandi (Gandhi) ile motive olmaya devam ediyoruz. Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri olan Mahatma Gandi; tarihin en büyük başarılarından birine imza atmıştır. 1982 yapımı bu etkileyici film de Gandi’nin zorlu ve başarılı yaşamını gözler önüne sermektedir.

2. V for Vendetta

IMDb Puanı: 8,2

V for Vendetta

V for Vendetta filminin en can alıcı replikliği; “Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez!” bu azim dolu ve zorlu başarı hikayesinin bir kısmı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayabilir. Baskıcı yönetime ve terör olaylarına karşı Guy Fawkesmaskesi takan ve halkı uyandırmaya çalışan V adında devrimci bir aşığın hikayesi anlatılmaktadır.

1. Para Avcısı (Wolf of Wall Street)

IMDb Puanı: 8,2

Para Avcısı (Wolf of Wall Street)

Dünyanın en büyük dolandırıcıları arasında ilk sıralarda yer alan Jordan Belfort’un sıfırdan, milyarderliğe uzanan hikayesini anlatan Para Avcısı(Wolf of Wall Street) filmi özellikle de genç girişimcilerin dikkatlerini çekmeyi başarmıştı. Aynı zamanda Belfort’un hırsını ve zekasını konu edinen Para Avcısı en iyi motivasyon filmleri arasına adını yazdırıyor.

Bonus: Cesur Yürek (Bravehart)

IMDb Puanı: 8,4

Cesur Yürek (Bravehart)

“Uzunbacaklı” Edward’ın İskoçya’yı işgali sırasında William Wallace, kasabasında bulunan İskoçlardan bir ordu kurar ve işgalci İngilizlere karşı bir ayaklanma başlatır. Küçük bir orduya sahip olmasına rağmen, Edward’ı ve İngiliz ordusunu fazlasıyla rahatsız eder. Cesur Yürek (Bravehart) filminde yer alan “Özgürlüüük!” repliği halen daha kulağımızda çınlamaktadır.

Spor Alanında Başarı ve Azim Konulu En İyi Motivasyon Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Koyu bir sporsever olmasanız bile izledikten sonra herhangi bir spor dalına başlama isteği uyandıran en iyi motive edici filmlerle listemize devam ediyoruz. Bazen sıkı bir boksör, bazen sınır tanımayan bir yarışçı, bazen ise zorluklar içerisinde sıfırdan yükselmiş bir atleti konu alan en iyi başarı ve azim filmlerine hayran kalacaksınız. “Kalkıp iki şınav çekeyim” diyerek spor yapma isteği uyandıracak Son Şans filminin başlangıç şarkısı “Beast” ile listemize başlıyoruz.

20. Bleed for This

IMDb Puanı: 6,8

Bleed for This

Ünlü boksörlerden Vinny Pazienza’nın şansızlık ve azim dolu spor yaşamından ilham alınarak sinemaya uyarlanan Bleed for ThisMiles Teller’in başarılı oyunculuğuyla 2016 yılının en iyi motivasyon filmleri arasına adını yazdırıyor.

19. Rüzgarın Oğlu (Race)

IMDb Puanı: 7,1

Rüzgarın Oğlu (Race)

Rüzgarın Oğlu (Race); ırkçılığa ve II. Dünya Savaşı’na rağmen, Nazi Almanya’sının Berli’ninde düzenlenen Yaz Olimpiyatları’na damgasını vuran Afroamerikan bir atletin azim ve başarı dolu hikayesini konu ediniyor. Jesse James adındaki bu efsanevi atlet, kazanmış olduğu 4 altın madalyanın yanı sıra 25 yıl boyunca kırılamayan bir uzun atlama rekoruna da imzasını atıyor. Hal böyle olunca da Hitler stadyumu terk ediyor.

18. Koç Carter (Coach Carter)

IMDb Puanı: 7,2

Koç Carter (Coach Carter)

Dağılmış bir takımı devralıp, şampiyonluklar yaşatan Ken Carter’ın gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı Koç Carter (Coach Carter), Samuel L. Jackson’ın da başarılı oyunculuğuyla karşımıza gelmişti. Neredeyse her sahnesi ve her repliğiyle izleyicileri motive etmeyi başarmıştı.

17. Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire)

IMDb Puanı: 7,3

Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire)

Cuba Gooding Jr.’ın En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı’nı kazandığı ve Tom Cruise’un da oldukça etkileyici bir performans sergilediği Yeni Bir Başlangıç(Jerry Maguire) filmiyle listemize devam ediyoruz. Yazmış olduğu slogan yüzünden lideri olduğu Uluslararası Spor İdaresi’nden atılıp her şeye sıfırdan başlayan Jerry Maguire’in azim dolu hikayesini anlatan Yeni Bir Başlangıç en iyi başarı filmleri arasında yer alıyor.

16. Pelé: Bir Efsanenin Doğuşu (Pelé: Birth of a Legend)

IMDb Puanı: 7,3

Pelé: Bir Efsanenin Doğuşu (Pelé: Birth of a Legend)

Eleştirmenlere rağmen seyirciler tarafından oldukça beğenilen Pelé: Birth of a Legend (Pelé: Bir Efsanenin Doğuşu) filmi; gelmiş geçmiş en iyi futbolcular arasında yer alan “Siyah İnci” Pelé’nin Dünya Kupası’nda bir futbol efsanesi haline gelişini anlatıyor.

15. Queen of Katwe

IMDb Puanı: 7,3

Queen of Katwe

Gerçek bir hayat hikayesinden ilham alınarak 2016 yılının en iyi motivasyon filmleri arasında yer alan Queen of Katwe; Ugandalı bir genç kızın, Katwe’nin gecekondu mahallesinden, satranç ustalığına uzanan başarı dolu hikayesini konu ediniyor.

14. Yenilmez (Invictus)

IMDb Puanı: 7,4

Yenilmez (Invictus)

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Nelson Mandela ve ülkenin ragbi takımı kaptanı Francois Pienaar’ın ülkeleri için 1995 Ragbi Dünya Kupası boyunca yapmış oldukları işbirliğini konu alıyor. Irksal ve ekonomik ayrımcılığı sona erdirmek adına yapılan bu iş birliği, aynı zamanda da Güney Afrika ragbi takımının Pienaar ile birlikte yükselişini de konu alıyor.

13. Son Şans (Southpaw)

IMDb Puanı: 7,4

Son Şans (Southpaw)

Jale Gyllenhaal, Rachel McAdams ve Forest Whitaker’ın başrollerini oynadığı Son Şans (Southpaw), kurgusal olsa da efsanevi bir geri dönüşü konu alıyor. Billy Hope adında yıldız bir boksör, eşini kaybeder ve talihsizlikler silsilesi peşini bırakmaz. Bir anda hayatı altüst olan Hope, Tick adındaki eski bir boksörden yardım alarak eski yaşamını geri kazanmaya çalışır. Azmin ve başarının benzersiz örneklerinden biri olan Son Şans da mutlaka izlenmesi gereken en iyi motivasyon filmleri arasında yer alıyor.

12. 42

IMDb Puanı: 7,5

42

Amerika’da ırkçılığın boyut atlamış olduğu dönemlerde, Afroamerikalı beyzbol efsanelerinden Jackie Robinson sahneye çıkıyor. Brooklyn Dodgers takımına katılan Robison, artık Amerika Ulusal Beyzbol Ligi’nde (MLB) renk engelini aşmış olsa da ırkçı söylemlerin odak noktası haline gelmiştir. Fakat beyzboldaki olağanüstü yeteneği, bütün söylemleri geride bırakmış ve MLB’nin kapıları farklı ırk, din ve renklerden oyunculara da açılmıştır.

11. Hayatımın Maçı (The Greatest Game Ever Played)

IMDb Puanı: 7,5

Hayatımın Maçı (The Greatest Game Ever Played)

Henüz 20 yaşında ve adı sanı duyulmamış orta sınıf bir ailenin çocuğu olan Francis Ouimet, azmi, hırsı, iradesi ve küçük yardımcısıyla birlikte dünya golf tarihine adını yazdırmayı başarmıştır. Hayatımın Maçı (The Greatest Game Ever Played) filminde; 1913 yılında düzenlenen U.S. Open golf turnuvasına katılan, amatör ve sıra dışı bir golfçü olmasına rağmen birbirinden güçlü isimleri devirmeyi başaran Ouimet’in hikayesinin anlatılıyor.

10. Kör Nokta (The Blind Side)

IMDb Puanı: 7,7

Kör Nokta (The Blind Side)

Ünlü oyunculardan Sandra Bullock’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandıran ve en iyi motivasyon filmleri arasında yer alan Kör Nokta (The Blind Side) ile listemize devam ediyoruz. Michael Lewis’in kitabından uyarlanan bu kişisel başarı filmi; Afro-Amerikan bir çocuğun zorlukların ardından ulaşmış olduğu başarıyı anlatıyor. Babasını hiç tanımamış olan Michael Oher’in annesi de uyuşturucu bağımlısıdır. Sonrasında ise Tuohy ailesi tarafından evlatlık alınan Oher’in hayatı tamamıyla değişir ve Ulusal Futbol Ligi’nin (NFL) en bilindik Amerikan futbolu oyuncularından biri haline gelir.

9. Kazanma Sanatı (Moneyball)

IMDb Puanı: 7,7

Kazanma Sanatı (Moneyball)

Yine Michael Lewis’in eserinden uyarlanan bir diğer başyapıtı huzurlarınıza getiriyoruz. Beyzbol menajeri Billy Bane’in mali sıkıntılara rağmen takımını yükseltişini ve 20 galibiyetlik seri yakalayarak efsaneler arasına adını yazdırışını konu alan Kazanma Sanatı (Moneyball) filmi de en iyi başarı filmleri arasında yer alıyor.

8. Unutulmaz Titanlar (Remember the Titan)

IMDb Puanı: 7,8

Unutulmaz Titanlar (Remember the Titan)

ABD için futbol oldukça önemli bir spordur. Özellikle de lise futbolu, bulunduğu bölge için büyük bir önem arz eder. Unutulmaz Titanlar(Remember the Titan) ise ırkçılığın yaygın olduğu dönemlerde Herman Boone adında Afro-Amerikan bir koçun bütün zorluklara rağmen, başına getirildiği Titanlar takımını ulaştırmış olduğu başarıyı anlatmaktadır.

7. Dövüşçü (The Fighter)

IMDb Puanı: 7,9

Dövüşçü (The Fighter)

Christian Bale’in En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ınıMelissa Leo’nun ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanmış olduğu Dövüşçü (The Fighter), en iyi kişisel başarı filmlerinden bir tanesidir. Fakir bir mahallede yetişen bir boksörün, yaşamış oldukları bütün zorluklara rağmen, sıfırdan başlayıp, azmini ve inancını koruyarak zirveye ulaşmasını anlatmaktadır.

6. Rocky

IMDb Puanı: 8,0

Rocky

Hem şarkısı hem de simgesel sahneleriyle tüm zamanların en iyi motivasyon filmleri arasına adını yazdıran bir efsaneyle listemize devam ediyoruz. Rocky Balboa; Philadelphialı fakir ve kimsesi olmayan amatör bir boksördür. Ancak azimli ve disiplinli oluşu onu Apollo Creed ile unvan maçı yapmaya sürükler. Sonrasında ise adeta bir efsaneye dönüşen Rocky, ardık yenilmez bir boksördür.

5. Külkedisi Adam (Cinderella Man)

IMDb Puanı: 8,0

Külkedisi Adam (Cinderella Man)

Kimsenin içerisinde bulunmak istemeyeceği bir duruma sürüklenen Cinderalla Man lakaplı, dünyaca ünlü boksör James J. Braddock’un gerçek yaşam öyküsünün anlatıldığı Külkedisi Adam (Cinderella Man) filmi de en etkileyici motivasyon filmlerinden bir tanesidir. Büyük Bunalım döneminde, sahip olduğu her şeyi kaybeden ve çocukları için bir damla süt bile bulamaz hale gelen Braddock, bütün yoksulluklara rağmen mucizevi bir şekilde büyük bir başarıya ulaşır. Aynı zamanda da alçak gönüllülüğüyle de izleyicilerin kalplerini fethetmeyi başarır.

4. Zafere Hücum (Rush)

IMDb Puanı: 8,1

Zafere Hücum (Rush)

Yine bir gerçek hikaye ile kelimenin tam anlamıyla gaza gelmeye devam ediyoruz. Formula 1 tarihinin iki aykırı ve hırslı pilotunun arasındaki amansız mücadeleyi konu alan Zafere Hücum (Rush), özellikle de hız tutkunlarının beğenebilecekleri bir başarı filmi olarak listemizde yer alıyor.

3. Büyük Dövüş (Warrior)

IMDb Puanı: 8,2

Büyük Dövüş (Warrior)

Parçalanmış bir ailenin tesadüfen büyük bir turnuvada karşılaşmasını ve sonrasında yaşanılanları konu alan Büyük Dövüş (Warrior), hem sizleri hüzne boğacak, hem de öğretmen Brendan Conlon’ın başarısıyla fazlasıyla motive edecektir.

2. Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag)

IMDb Puanı: 8,3

Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag)

Gerçek bir başarı hikayesini anlatan Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag) adındaki bu Hint filmi, Uçan Singh (The Flying Singh) olarak da bilinen efsanevi atlet Milkha Singh’in zorlu ve başarılarla dolu hayatını anlatıyor.

1. Dangal

IMDb Puanı: 8,9

Dangal

Bir diğer başarılı Hint filmi olan Dangal’ın başrolünde, ünlü oyuncu Aamir Khan yer alıyor. Khan bu filmde; 19, 29 ve 55 yaşlarındaki görüntüleri ile seyirci karşısına çıkıyor. Mahavir Sigh adlı eski bir güreşçinin kızlarına bu spor dalını öğretmesini konu alan Dangal, spor alanında en iyi motivasyon filmleri arasında yer alıyor.

Müzik ve Dans Alanında Başarı ve Azim Konulu En İyi Motivasyon Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Eğer bir müzisyen veya dansa gönül vermiş biriyseniz, şüphesiz ilham aldığınız bir isim vardır. Müzik ve dansın başarılı isimlerinin hayatları, baş koyduğunuz bu yolda sizlere ilham verebilirler. Müzik dünyasının efsanevi ismi Ray Charles’ın efsanevi “Hit The Road Jack” parçasıyla en iyi motivasyon filmleri listemize başlıyoruz.

5. August Rush

IMDb Puanı: 7,5

August Rush

Yetimhanede büyümüş bir çocuğun, müziğe olan yeteneğini keşfetmesinin ardından, bir gün ailesini melodiler sayesinde bulabileceği inancını anlatan August Rush, müziği adeta aşkla yaşayanlar için en iyi motivasyon filmlerinden bir tanesidir.

4. Ray

IMDb Puanı: 7,7

Ray

Jaime Foxx’a En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran 2004 yapımı Ray filmi; küçük yaşlarda görme yetisini kaybetmesine rağmen, müzik dünyasının efsanelerinden biri olmayı başarmış Ray Charles’ın gerçek hayat hikayesini konu almaktadır.

3. Dans Etmenin Sırrı (Billy Elliot)

IMDb Puanı: 7,7

Dans Etmenin Sırrı (Billy Elliot)

Dans Etmenin Sırrı (Billy Elliot) filmi; Balet olma hayaliyle yanıp tutuşan ve fakir bir ailenin çocuğu olan 11 yaşındaki Billy’nin bu hayaline ulaşma yolunda yaşamış olduğu sıkıntıları ve sonrasında gelen akılalmaz başarısını konu alıyor. Aynı zamanda Margaret Thatcher dönemindeki çatışmalı madenci grevlerini de konu alan bu etkileyici yapım, en iyi başarı filmleri arasına adını yazdırıyor.

2. Amadeus

IMDb Puanı: 8,3

Amadeus

1984 yılında vizyona giren ve 8 dalda Oscar kazanmayı başaran bir başyapıtla listemize devam ediyoruz. Amadeus adı verilen bu etkileyici film; Wolfgang Amadeus Mozart ve Antonio Saieri gibi efsanevi iki bestecinin başlarından geçenleri konu alıyor.

1. Whiplash

IMDb Puanı: 8,5

Whiplash

Azim, hırs ve ölümüne verilen bir mücadeleyi konu alan Whiplash, 3 dalda Oscar kazanmayı başarmış müzik alanında en iyi motivasyon filmlerinden bir tanesidir. J. K. Simmons ve Miles Teller ikilisinin unutulmaz performansıyla şekillenen Whiplash; Andrew Neiman adında, Shaffer Konservatuarı’nda baterist olan bir öğrencinin, caz efsanelerinden Buddy Rich gibi çalabilmek için vermiş olduğu hırs dolu mücadeleyi konu alıyor.

Hayatın İçinden Başarı ve Azim Konulu En İyi Motivasyon Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Düşüş ve yükselişlerle dolu hayatımızda, azim ve motivasyonla birlikte mucizeler de gerçekleşmiyor değil. Engellerle dolu bir yaşamdan sıyrılarak adını zirveye çıkartan ve kendi dünyasını yaşabilir hale getirenlerin hikayesinin anlatıldığı etkileyici motivasyon filmleriyle listemize devam ediyoruz. Özgürlük Yazarları filminde yer alan ve sinema tarihinin en başarılı soundtrackleri arasında yer alan Common – A Dream şarkısıyla listemize başlıyoruz.

15. Zeka Pırıltısı (Flash of Genius)

IMDb Puanı: 7,0

Zeka Pırıltısı (Flash of Genius)

Kearns ailesinin, Ford gibi dev bir otomotiv markasıyla vermiş olduğu gerçek hukuk mücadelesini anlatan Zeka Pırıltısı (Flash of Genius), en iyi motivasyon filmleri arasında yer alıyor. Otomobil üreticilerinin yağmurlu havalarda nasıl araba kullanılabileceğini kara kara düşündükleri bir dönemde, Robert Kearns “silecek” çözümünü bulur. Ancak Ford firması, planları Kearns’ın elinden alarak onu kovar. Sonrasında ise Robert Kearns, avukat dahi tutmadan, oğluyla birlikte Ford’a karşı hukuk mücadelesine başlar.

14. Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life of Walter Mitty)

IMDb Puanı: 7,3

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life of Walter Mitty)

Ben Stiller’ın hem yönetmen koltuğunda oturduğu hem de başrolünde oynadığı Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life of Walter Mitty), monoton bir hayat yaşayanların içlerindeki potansiyeli çıkarmalarına ön ayak olacak en iyi motivasyon filmlerinden bir tanesidir.

13. Philadelphia

IMDb Puanı: 7,4

Philadelphia

AIDS salgının baş gösterdiği 1980’lerin Amerika’sında geçen Philadelphiafilminin başrollerinde Tom Hanks ve Denzel Washington gibi iki başarılı isim yer alıyor. Eşcinsel ve başarılı bir avukatın, günün birinde AIDS virüsü taşıdığı ortaya çıkar. Elbette ki çalıştığı şirket bu durumu öğrenir öğrenmez işine son verir. Sonrasında ise bu eski avukat, hukuk mücadelesinde kendisine yardımcı olan arkadaşıyla çalışmış olduğu şirkete dava açar. Philadelphia filminin yanı sıra Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club) de en iyi motivasyon ve başarı filmleri arasında yer almaktadır.

12. Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

IMDb Puanı: 7,5

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

En iyi motivasyon filmleri arasında yer alan Özgürlük Yazarları (Freedom Writers); Erin Gruwell adında idealist bir öğretmenin, sorunlu gençlerle dolu sınıfıyla aynı frekansa ulaşamaz. Fakat önce müziği, sonrasında ise gettonun edebiyatı olarak kabul gören “The Diary of Anne Frank” kitabını sınıfa getirerek, öğrencilerinin ufkunu açan Gruwell, amacına ulaşmayı başarmıştır.

11. Efsane Adam (The World’s Fastest Indian)

IMDb Puanı: 7,9

Efsane Adam (The World’s Fastest Indian)

Ömrünü Indian marka motosikletleri modifiye etmeye adayan Burt Munro, ayrıca 1000 cc’lik motosikletiyle saatte 331 kilometrelik hıza ulaşarak, halen daha kırılamayan bir dünya rekoruna da imza atmıştır. Bu rekoru elde ettiğinde 68 yaşında olan Munro’nun akılalmaza başarısını konu edinen Efsane Adam (The World’s Fastest Indian) adındaki bu yapım da en iyi başarı filmleri arasında yer alıyor.

10. Milyoner (Slumdog Millionaire)

IMDb Puanı: 8,0

Milyoner (Slumdog Millionaire)

Mumbai’nin fakir mahallerinde bin bir türlü zorlukla mücadele etmiş genç bir adam, “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasına katılır. Devamında ise beklentilerin çok ama çok üzerinde bir performans sergileyen bu adam, başarısıyla polisi ve sunucuyu şüphelendirir. Fakat her şeye rağmen, bu programın efsanevi yarışmacısı olmayı başarır.

9. Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

IMDb Puanı: 8,0

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

John Keating adında oldukça başarılı bir edebiyat öğretmeni, Hell-ton lakaplı ve fazlasıyla disiplinli bir erkek okulunda görev yapmaya başlar. Öğrencilerin çoğu baskı altındadır. Fakat Keating; bu gençleri şiir ve edebiyattan oluşan farklı bir dünya ile tanıştırır. Özgürlüğü ve farklılıkları anlatan Keating, okul yönetiminin tepkisini çeker. Sonrasında gelişen olaylar ise Keating’in benzersiz bir başarıya imza atmış olduğunu tamamıyla gözler önüne serer.

8. Front of the Class

IMDb Puanı: 8,2

Front of the Class

Gerçek bir hikayeden ilham alınan ve öğretmen olma hayaliyle yanıp tutuşanlar için en iyi motive edici filmlerden biri olan Front of the Class; Tourette sendromlu motivasyon konuşmacısı ve öğretmen olan Brad Cohen’in vermiş olduğu inanılmaz mücadeleyi etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.

7. Can Dostum (Good Will Hunting)

IMDb Puanı: 8,3

Can Dostum (Good Will Hunting)

Hem senaryosunu yazan hem de başrollerinde oynayan Matt Damon ve Ben Affleck ikilisinin yanı sıra Robin Williams’ın da etkileyici bir rol sergilemiş olduğu Can Dostum (Good Will Hunting); hayranlık uyandıran bir başarı filmidir. Massachuset Üniversitesi’nde hademe olarak çalışan Will Hunting, zeki ve öğrenmeyi seven bir gençtir. Yoksul bir mahallenin çocuğu olan Will, yakın arkadaşlarıyla birlikte yaşamış olduğu bölgedeki gruplarla kavga edip, hapse gönderilirler. Ancak Will’in potansiyeli, üniversite profesörünün dikkatini çeker ve tek bir şartla hapisten çıkarılır. Bu şart ise terapist ile yeni bir hayata başlamaktır.

6. 3 Idiots

IMDb Puanı: 8,4

3 Idiots

Hindistan’ın en iyi mühendislik okulundaki üç kafadarın hayatını anlatan 3 Idiots, aslında yarış üzerine kurulu olan eğitim sistemlerini de eleştiriyor. Tüm zamanların en iyi ve en çok gişe yapan filmlerinden olan 3 Idiots da listemizi süsleyen Aamir Khan başyapıtlarındandır.

5. Can Dostum (Intouchables)

IMDb Puanı: 8,6

Can Dostum (Intouchables)

Fransız yapımı Can Dostum (Intouchables); geçirmiş olduğu kazadan sonra felç kalan aristokrat Philippe ile cezaevinden yeni çıkmış bakıcısı Driss’in arasındaki dostluğu anlatıyor. Biyografi, dram ve komedi türlerinin harmanından oluşan Can Dostum en iyi motivasyon filmleri arasına da adını yazdırıyor.

4. Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life)

IMDb Puanı: 8,6

Şahane Hayat (It's a Wonderful Life)

1946 yapımı Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life); iyimserliğin aşılandığı etkileyici bir geri dönüş hikayesini anlatmaktadır. İnsanın karanlık yönlerinin detaylandırıldığı bu efsanevi yapımda; iflas etmiş bir iş adamı, tam intihar edeceği sıra karşısına bir melek çıkar. Sonrasında ise onsuz dünyanın nasıl bir yer olabileceğini fantastik bir şekilde gözler önüne serer.

2. Çöpçüler Kralı

IMDb Puanı: 8,7

Çöpçüler Kralı

Kemal Sunal, Şener Şen, Ayşen Gruda, İlyas Salman ve Erdal Özyağcılar gibi efsanevi oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra usta yönetmen Zeki Ökten’in de ellerinde hayat bulan Çöpçüler Kralı, Türk sinemasının klasiklerindendir. Öncelerde mahallenin çöpçüsü olan Apti’nin, yanlışlıkla girmiş olduğu gazinoda bir anda hayatının değişeceği bir fırsat yakalamasını konu almaktadır.

2. Forrest Gump

IMDb Puanı: 8,8

Forrest Gump

Dönemin Oscar ödüllerini silip süpüren Forrest Gump filmi vizyona girmiş olduğu tarihten itibaren efsaneler arasına adını yazdırmıştır. İnanılmaz yeteneklere sahip olan Forrest; öğrenme güçlüğü çeken bir gençtir. 20. Yüzyılın dönüm noktalarının da yer aldığı  bu film, Forest’ın akılalmaz başarılarını da gözler önüne sermektedir.

1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

IMDb Puanı: 9,3

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Stephen King’in eserinden sinemaya uyarlanan ve gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olan Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption), Shawshank Cezaevi’nde 20 yıldır mahkum olan, bankacı Andy Dufresne’in burada yaşamış olduğu zorlukları anlatmaktadır.Birçoğu gerçek hikayelerden esinlenilerek çekilmiş olan bu en iyi motivasyon filmleri, hayatlarımızı değiştirmek için bizlere ilham kaynağı olmaya devam ediyorlar. Azimle zorlukların üstesinden gelmeyi başararak, yepyeni bir hayata ulaşan karakterler, hem hayranlık uyandırıyorlar hem de bizleri şaşkına uğratıyorlar. Peki, listemizde yer alan başarı ve azim konulu en iyi motivasyon filmlerinden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Ercan Çoban

Ercan Çoban

Eğitimci (İngilizce Öğretmeni) | Tercüman-Çevirmen | Bioenerjist | Girişimci İlgi alanı: Bioenerji, NLP, Kişisel Gelişim, Psikoloji, Parapsikoloji, Metafizik, E-Ticaret, Dış Ticaret, İnternet ve Bilgi Teknolojileri, Sosyal Medya Pazarlama, SEO, SEM.

Bir cevap yazın

BENZER YAZILAR
KAPAT