Para Kazanmak İsteyenleri Motive Edebilecek En İyi 15 Film

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Para konulu veya zengin olmakla alakalı filmler, biliyorsunuz ki çoğu milyonerin ilham kaynağıdır. Bu yüzden sizlere IMDb puanlarına göre para ve borsayla ilgili en iyi filmleri listelemek istedik. İşte karşınızda IMDb puanlarına göre tüm zamanların en iyi para konulu filmleri;

Çoğumuz genç yaşlarda kolay yoldan para kazanmanın yolunu ararız. Bazılarımız borsa ile ilgilenirken, bazılarımız ise hiç bilinmeyen para kazanma yollarını deneyerek zengin olmak için çaba harcar. Bu konuda emek harcanması yadsınılmaz bir gerçektir. Hatta çoğu filmin konusu da bu yöndedir. Başarıya giden yolda uğraşılması gereken zorlukları etkileyici bir dille gözler önüne sererler. Elbette ki para ile ilgili filmlerde gerçek hayatın dışında, kurgusal olaylar da konu alınır. Önemli olan da bu filmlerde yer alan detaylardan ders almaktır.

Henüz yolun başında olanların örnek alabilecekleri ya da yolu yarılayanların kendi yaşantılarından kesitler bulabilecekleri en iyi para filmlerinden oluşan liste hazırladık. IMDb puanlarını baz alarak derlemiş olduğumuz bu listede; zengin olmak ve küllerinden yeniden doğmak isteyenleri mest edecek birbirinden etkileyici başyapıtlar yer alıyor. Para kazanmanın ve gerçekten çaba sarf ederek zengin olmanın zorluklarını anlatan bu filmler, ufkunuzu fazlasıyla açabilir.

 

İşte karşınızda IMDb puanına göre para konulu en iyi filmler:

15Wall Street: Money Never Sleeps (Borsa: Para Asla Uyumaz)

IMDb Puanı: 6,3

İlk olarak 1987 yılında karşımıza gelen Wall Street (Borsa) filmi, Michael Douglas ve Charlie Sheen’in usta oyunculuklarıyla büyük bir başarıya ulaşmıştı. 2010 yılında ise ikinci filmi, Wall Street: Money Never Sleeps (Borsa: Para Asla Uyumaz) ile 23 yıl aradan sonra yeniden seyirciyle buluştu. Baş karakter Gordon Gekko’nun (Michael Douglas) sektörü yeniden sallamak için geri dönüşünün anlatıldığı bu borsa filmi, Shia LaBeouf ve Josh Brolin’in de katkılarıyla oldukça etkileyici bir başyapıt haline geldi.

14The Bank (Banka: Kelebek Etkisi)

IMDb Puanı: 6,7

2001 yılında vizyona giren The Bank (Banka: Kelebek Etkisi); Yüzüklerin Efendisi ve 300 Spartalı gibi servete mal olan gişe rekortmeni filmleri; David Wenham’ın başarılı oyunculuğuyla süslenmişti. Tarihi borsa çöküşlerini inceleyen Jim Doyle (David Wenham), gerçekleşecek çöküşleri öngörebilen programlar tasarlar. Bankacılık, rüşvet ve bir matematik dehasının bu çabalarını konu alan Banka: Kelebek Etkisi, izlenmesi gereken para filmleri arasında yer alıyor.

13Boiler Room (Kazan Dairesi)

IMDb Puanı: 7,0

Öğrencilik hayatınızda kaldığınız bir odayı kumarhaneye dönüştürmek, para kazanmanın kolay yolları arasında yer alabilir. Ben Affleck, Vin Diesel ve Giovanni Ribisi gibi ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla, 2000 yılında karşımıza gelen Boiler Room (Kazan Dairesi), odasını kumarhaneye dönüştüren Seth Davis (Giovanni Ribisi), küçük kumarhanesinde bir müşterisiyle tanışarak, borsayı keşfeder.

Keşfettikten sonra borsayı yeni kumarhanesi haline getiren Seth, insanlara getirisi olmayan hisseler satarak köşeyi döner. Fakat elbette ki bu yükseliş, akılalmaz bir düşüşe sahne olur. Kolay yoldan para kazanmanın ve sonrasında yaşanan çöküşün konu edildiği bu borsa filmi, dönemin en başarılı yapımlarından bir tanesidir.

12Margin Call (Oyunun Sonu)

IMDb Puanı: 7,1

En iyi banka ve borsa konulu filmler arasında yer alan Margin Call (Oyunun Sonu), 2008 Finansal Krizi’nin başlangıcında, 107 yıllık bir Amerikan bankasının iflas ve hayatta kalma arasındaki ince çizgiyi gözler önüne seriyor. Birçok ünlü ismi başarılı oyunculuklarıyla etkileyici bir para filmi haline getirdikleri Margin Call, bankanın, Wall Street’in diğer firmalarıyla birlikte batmak ya da müşterilerini dolandırarak varlığını sürdürmek arasındaki zorlu durumu konu ediniyor.

11 Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi)

IMDb Puanı: 7,4

Michael Moore’un Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi) adını vermiş olduğu bu belgesel; günde 14 bin kişinin işsiz kaldığı bir yasak aşk olan kapitalizmi konu alıyor. Finansal krizlerde sıradan insanların yaşamış oldukları sorunlara değinilen bu yapım, 2008 Finansal Krizi’nde yaşanılan sıkıntıları belgesel tadında bizlerle buluşturuyor.

10Limitless (Limit Yok)

IMDb Puanı: 7,4

Bradley Cooper, Abbie Cornish ve Robert De Niro’nun başrollerini paylaştığı Limitless (Limit Yok) filmi, başarısız bir yazarın hayat hikayesini ele alıyor. İllegal yollarla tesadüfen ulaşmış olduğu bir hap sayesinde bütün hayatındaki akılalmaz değişimi konu alan film, bizleri hayal dünyasında yolculuğa çıkarıyor. Bir anda yazarlık ve finans alanında zirveye ulaşarak servet içerisinde yüzmeye başlayan bu yazar, başından geçen talihsiz olaylarla bedel ödemeden sonsuz bir güce sahip olamayacağının farkına varıyor.

9Too Big To Fail (Büyük Başarısızlık)

IMDb Puanı: 7,4

Bir kalıp ve bir terim olarak kullanılan “too big to fail”, “kaybedemeyecek kadar güçlü” anlamı taşıyor. Savaşlar arası dönemde Almanya için kullanılan bu kalıp, daha sonraları büyük ve güçlü bankaların iflaslarının bulaşıcı olacağı düşüncesiyle, devlet tarafından desteklenecekleri teorisine dayanan bir saptama olarak karşımıza geldi. 2012 yapımı Büyük Başarısızlık (Too Big To Fail) filmi ise 2008 Finansal Krizi sırasında dönemin ABD Maliye Bakanı Henry Paulson’un ülkesini krizden kurtarmak için vermiş olduğu mücadeleyi anlattığı, en iyi finans filmlerinden bir tanesidir.  

Moneyball (Kazanma Sanatı)

IMDb Puanı: 7,6

Brad Pitt’in ve Jonah Hill’in devleştiği Moneyball (Kazanma Sanatı), hem spora hem de finansa meraklı olanları etkilemeyi başarmış etkileyici bir filmdir. Spordan daha çok finansal açıdan yaşanan zorlukların anlatıldığı Moneyball filminde, eski beyzbol oyuncusu ve günümüz Major League Baseball menajerlerinden Billy Beane’in gerçek başarı hikayesi ele alınmıştır.

7Enron: The Smartest Guys in the Room (Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri)

IMDb Puanı: 7,7

Bir zamanlar dünyanın en yaratıcı ve en iyi enerji şirketlerinden biri olan Enron’un çöküş hikayesinin anlatıldığı belgesel tadındaki Enron: The Smartest Guys in the Room (Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri) filmi, şirketin finansal konularda da fazlasıyla yaratıcı olduğunu gözler önüne seriyor. Şirketin oldukça ilginç hikayesini konu alan bu etkileyici yapım, para ile ilgili izlenilmesi gereken filmler arasında yer alıyor.

The Big Short (Büyük Açık)

IMDb Puanı: 7,8

2007 ila 2010 yılları arasındaki finansal krizi konu alan bu eğlenceli yapım; Brad Pitt, Christian Bale, Ryan Gosling, Steve Carell ve Melissa Leo gibi birçok ünlü ismi de bünyesinde barındırıyor. En İyi Uyarlama Senaryo Oscar Ödülü’nü de kazanmayı başaran The Big Short (Büyük Açık), hafta sonunu film izleyerek geçirmek isteyenler için ideal bir film önerisi olabilir.

5 The Social Network (Sosyal Ağ)

IMDb Puanı: 7,8

Günümüzün en önemli sosyal ağlarından biri olan Facebook’un yaratılış hikayesi, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Jesse Eisenberg, Malese Jow ve Brenda Song’un başarılı oyunculuklarıyla sinemaseverlerle buluştu. Ayrıca Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in yaşamından da önemli bir kesiti bünyesinde barındıran The Social Network (Sosyal Ağ), 3 Oscar kazanarak en iyi filmlerden biri olmayı da başardı.

4 The Pursuit Of Happyness (Umudunu Kaybetme)

IMDb Puanı: 7,9

Will Smith ve oğlu Jaden Smith’in olağanüstü oyunculuklarıyla, seyirciyi kimi zaman gülümsettiği kimi zaman da göz yaşına boğduğu bir yapım olan The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme), en dibe vurduğunuz anda bile yeniden hayata dönebileceğinizi etkileyici bir yapım halinde gözler önüne seriyor. Hayata karşı olan bakış açınızı tamamıyla değiştirecek olan bu eşsiz yapım, Chris Gardner’ın gerçek yaşamından önemli bir kesiti bizlerle buluşturuyor.

Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala)

IMDb Puanı: 8,0

Henüz 19 yaşında bir gencin, doktor, avukat ve pilot kılığına girip, çek sahtekarlığı yaparak; 2.8 milyon dolarlık akılalmaz bir servet oluşturmasını anlatıyor. Tom Hanks ve Leonardo DiCaprio’nun başrollerini paylaştığı bu film, 1960’lı yılların en büyük dolandırıcılarından Frank Abagnale’nin gerçek hayatını konu alıyor.

2 The Wolf of Wall Street (Para Avcısı)

IMDb Puanı: 8,2

Dünyanın en büyük dolandırıcıları arasında yer alan Jordan Belfort’un 24 yaşındaki genç ve hırslı dönemlerini anlatan eğlenceli bir film olan Wolf of Wall Street (Para Avcısı), etkileyici para filmlerinden bir tanesidir. Para kazanmak ve kolay yoldan zengin olmak arzusuyla yanıp tutuşan Belfort, değersiz tahvillerle yatırımcıları aldatarak kısa sürede bu hayaline ulaşıyor. Ancak bu rüya sonsuza dek devam etmiyor.

Inside Job (İç İşleri)

IMDb Puanı: 8,3

8,3’lük IMDb puanıyla listemizin zirvesinde yer alan Inside Job (İç İşler) ile listemizi sonlandırıyoruz. Inside Job filmi, 2008 Finansal Krizi’ni konu alıyor. Krizin perde arkasındaki gerçekleri gözler önüne seren Inside Job, siyasi yozlaşmayı ağır bir dille eleştiriyor. Belgesel niteliği taşıyan bu yapım, 2011 yılında düzenlenen Akademi Ödülleri’nden En İyi Belgesel Film Oscar’ının sahibi oluyor.

*Bonus: Köyden İndim Şehire

IMDb Puanı: 8,4

Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden biri olan Köyden İndim Şehire; Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Halit Akçatepe’nin usta oyunculuklarıyla 1974 yılında hayat bulmuştu. Üzerinden 43 yıl geçmesine rağmen, televizyonlarda yayınlandığı her an bizleri ekrana kilitleyen bu efsanevi komedi filmi, Salak Milyonerler filminde aradıklarını bulamayan Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret kardeşlerin, İstanbul’dan sonra bu kez Ankara’daki hemşerileri Kuyumcu Ali Rıza’yı ziyaretlerini anlatır. Sahip oldukları altınları bozdurup, paraya çevirmek isteyen bu dört kafadarın eğlenceli macerası bizleri daima güldürmeyi başarmıştır. Usta oyuncu Tekin Akmansoy’un da Ali Rıza Emmi rolüyle renk kattığı bu efsanevi film, listemizde bonus olarak yerini alıyor.

Geçmişten bugüne, birçok birey kolay yoldan para kazanmanın ve zengin olmanın hayaliyle yaşamıştır. Şanslı olanları, çeşitli yollar deneyerek bu hayali gerçekleştirmiştir. Geriye kalanlar ise bu rüyaya ulaşmak için ömürlerini heba etmişlerdir. Bazıları ise kriz dönemlerinde vermiş oldukları mücadelelerle halihazırda sahip oldukları servetleri koruyarak, ayakta kalmayı başarmışlardır. Bu durumların her biri sahip oldukları ilginç hikayelerle kitaba alınmıştır. Hatta sinemaya uyarlanmıştır. Peki, listemizde bulunan para konulu en iyi filmlerden hangisi veya hangileri favorileriniz arasında yer alıyor?

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Ercan Çoban

Ercan Çoban

Eğitimci (İngilizce Öğretmeni) | Tercüman-Çevirmen | Bioenerjist | Girişimci İlgi alanı: Bioenerji, NLP, Kişisel Gelişim, Psikoloji, Parapsikoloji, Metafizik, E-Ticaret, Dış Ticaret, İnternet ve Bilgi Teknolojileri, Sosyal Medya Pazarlama, SEO, SEM.

Bir cevap yazın

BENZER YAZILAR
KAPAT